Pjūklo diskas: rūšys, parametrai, žymėjimas

Pjūklo diskas: rūšys, parametrai, žymėjimas

Pjūklo diskas: konstrukcija ir rūšys

 

Koks yra geras pjūklo diskas? Paprasčiausias atsakymas - tinkamai parinktas pjūklo diskas - darbo sėkmės garantas.

Pjovimo kokybė, greitis ir naudojimo paprastumas geriausiai apibūdina pjovimo įrankį, šiuo atveju - pjūklo diską.

 

Pjūklų diskai yra skirstomi:

 

- pagal apdirbamos medžiagos rūšį (skirti įvairaus storio ir kietumo medienai, plastikui, aliuminio profiliams ir t.t.);

- pagal dydį, dantų formą ir dantų galandimo kampą.

 

Diskai su nedideliu skaičiumi dantų (12-16) gerai susidoroja su greitu ir subtilumo nereikalaujnčiu darbu, bet rezultatai būna gana grubūs. Taisyklė, kad didėjant dantų skaičiui (jų gali būti gerokai virš šimto) pjūvio kokybė gerėja, tačiau pjovimo greitis mažėja.

 

Pjovimo diskuose esančios radialinės kompensuojančios angos, neleidžia deformuotis pjūklui kaistant ir sumažina vibracijas bei triukšmą. Šiems nepageidaujamiems reiškiniams slopinti ir tam, kad išvengti korozijos pjūklų diskai gali būti dengiami specialiomis dangomis.

 

Pjūklo disko skersmuo - pagrindinis įrankio parametras. Tačiau žinoti skersmenį, nepakanka renkantis darbo įrankį, svarbesnis naudotojui parametras - maksimalus prapjovos gylis. Daugumos pjūklų diskų modelių, jis yra apie 40% paties disko skersmens.

 

Perskaitykite informaciją ant disko: plokščiojoje pusėje nurodyta visa informacija apie konkretaus pjūklo disko parametrus. Dažniausia žymėjimo kombinacija: pirmasis skaičius reiškia išorinį disko diametrą, išreikštą milimetrais, antrasis nurodo dantų skaičių, trečiasis diametras ašies, ant kurios uždedamas ir sukasis pjūklo diskas.

 

Be to, nurodomas maksimalus apsisukimų skaičius per minutę, dažnai - pjūklo prapjovos storis, ir kas svarbiausia medžiaga, kuriai apdirbti pjūklo diskas skirtas.

 

Pažiūrėkite  į dantis

 

Pjūklų diskų dantys įprastai yra pagaminti iš kietmetalio lydinio. Skirtingoms medžiagų rūšims apdirbti suprojektuota skirtinga dantų geometrija, optimali pagal formą ir galandimo tipą.

Pavyzdžiui:

- medienos pjovimui tinkamiausi naudoti pjūklų diskai su dantų forma ATB.

- jei medienoje gali pasitaikyti vinių arba gali tekti pjauti plaušėtą medžiagą, pagamintą cemento pagrindu – optimaliausia naudoti diskus su FWF dantų forma.

 - laminuota MDP su dvipuse danga ir aliuminio konstrukcijos lengvai apdorojamos su mažai dantų turinčiais pjūklų diskais, kurių forma TCG.

- smulkių dantų preciziški pjūklų diskai labai universalūs, jie pjauna ne tik medį, bet ir stiklo pluoštu armuotus plastikus ir spalvotuosus metalus.